Вчора документ був оприлюднений у виданні “Голос України”, а згідно із законодавством, він вступає в силу з наступного дня після публікації.

У документі прописано погашення податкових боргів “Укрнафти” на 30,35 мільярдів гривень.

Згідно з текстом закону, спершу НАК “Нафтогаз” отримає від Кабміну 32,3 млрд гривень компенсації за поставки газу на умовах ПСО, а також визнає цю компенсацію як дохід, на який буде нарахований податок в розмірі 5,95 млрд гривень. Тільки після цього “Нафтогаз” повинен буде заплатити “Укрнафті” за раніше поставлений газ і авансовий платіж за газ майбутньої здобичі.

Отриману суму в розмірі 8,9 млрд гривень Фонд направить на фінансування витрат і реструктуризацію вугільної галузі.

Після цього «Нафтогаз» повинен заплатити «Укрнафті» за раніше поставлений газ і авансовий платіж за газ майбутньої здобичі. З цих коштів «Укрнафта» погасить 30,35 млрд гривень боргів.

Додаткові грошові зобов’язання по ПДВ і податку на прибуток, які виникнуть у «Укрнафти» в результаті операцій купівлі-продажу газу з НАК, складуть 6,2 млрд гривень.

З цього випливає, що сумарний обсяг надходжень до спецфонду держбюджету в рамках операцій між НАК і «Укрнафтою» складе 42,5 млрд гривень (30,35 млрд гривень + 5,95 млрд гривень + 6,2 млрд гривень).

У разі відрахування 32,2 млрд гривень компенсації, яку повинен отримати НАК, виникає залишок 10,3 млрд гривень.

Згідно з документом, надлишок надходжень у сумі 10,3 млрд гривень спрямують на забезпечення додаткових джерел фінансування Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою Covid-19 (у сумі 8,9 млрд гривень) та фінансування витрат на реструктуризацію вугільної галузі (у сумі 1,4 млрд гривень).

Голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв заявив в інтерв’ю журналістці Яніні Соколовій, яке вийшло 15 вересня, що розраховує на швидкий поділ активів Укрнафти між Нафтогазом і структурами олігарха Ігоря Коломойського в разі прийняття законопроекту № 4119.

«Сподіваємося, що через кілька місяців зможемо сказати, що вся група Нафтогаз на 100% належить державі, а приватні акціонери і їх інтереси вийшли за межі групи», — сказав він.

Нагадаємо, що в лютому Госпсуд Києва затвердив мирову угоду між Укртрансгазом і Укрнафтою про визнання за останньою права на природний газ обсягом 2,061 млрд кубометрів в підземних сховищах. Мирова угода укладена в рамках багаторічної суперечки з приводу 10 млрд кубометрів газу Укрнафти, який НАК в 2006—2012 роках використовував для потреб населення за розпорядженням уряду. За двома з 10 млрд кубометрів Нафтогаз програв всі суди, включаючи Верховний.

Згідно з мировою угодою, за ці 2 млрд кубометрів НАК заплатить Укрнафті майже 15 млрд грн після того, як отримає цю суму з держбюджету як компенсацію за продаж газу населенню і ТКЕ за спецобов’язками. Також Нафтогаз купить у компанії газ майбутнього видобутку. Згідно з домовленостями, Укрнафта направить всі отримані кошти до держбюджету для погашення податкового боргу.

Укрнафта є найбільшою нафтовидобувною компанією країни. НАК Нафтогаз України належить 50%+1 акція Укрнафти, групі компаній, пов’язаних із колишніми акціонерами ПриватБанку, — близько 42% акцій. На балансі Укрнафти перебувають 25 бурових установок, 1891 нафтова та 162 газові свердловини, компанії належить 537 АЗС.