Поблизу тюрми 8 жовтня на акцію протесту зібралися сотні прихильників третього грузинського президента. Вони намагалися написати на асфальті та стінах закладу гасло “Свободу Міші”.

Співробітники поліції затримали в адміністративному порядку декількох демонстрантів. Правоохоронці пояснили, що наносити будь-які слова на стіни адмінбудівель заборонено законом Грузії.

Унаслідок цього між прихильниками Саакашвілі і поліцейськими сталися сутички.

Адвокат Саакашвілі Георгій Гелхаурі розповів, що адміністрація тюрми, в якій перебуває Міхеіл, свідомо створює політику побутові проблеми, аби він почувався незатишно. Зокрема, йому не дають матрац та телевізор, на які він має право.

“Вони створюють якомога більше проблем, щоб Саакашвілі почувався незатишно. До нього підходять вибірково, йому не дають матрац, телевізор, які він має право мати”, – заявив Гелхаурі.

Здебільшого до політика приходять юристи, адже список відвідувачів обмежений.

Як відомо, Президент України Володимир Зеленський заявив, що буде домагатися повернення Саакашвілі. Своєю чергою грузинська лідерка Саломе Зурабішвілі зазначила, що ніколи не помилує політика. 24 канал розпитав експертів про те, як протистояння навколо Саакашвілі може вплинути на стосунки між Україною та Грузією, та чи варто взагалі чекати якихось рішучих кроків з боку Зеленського.

Втім, політологи впевнені, що відносини між Україною та Грузією не погіршаться.

Риторика на рівні прем’єр-міністра Грузії, Іраклія Гарібашвілі, спікера грузинського парламенту Кахи Кучави, очільника грузинського МЗС Давида Залкаліані залишається дружньою до України: усіма силами Грузія не бажає допустити перетворення затримання Саакашвілі на токсичний фактор у двосторонніх відносинах.

На фоні існування між державами продуктивних відносин стратегічного партнерства, пройнятих єдиним духом євроатлантичних аспірацій, які підтверджуються у формуванні навесні 2021 року “Асоційованого тріо” у складі України, Грузії та Молдови, а також загальної активізації відносин навесні-влітку 2021 року жодна зі сторін не прагне йти на різкі рухи й ставити всі досягнуті успіхи у залежність від однієї політичної фігури, хоча саме Грузія першою виступила із подібними заявами, – пояснила Юрченко.

Дмитро Сінченко, голова ГО “Асоціація Політичних Наук”, також вважає, що затримання Міхеіла Саакашвілі не матиме суттєвих наслідків для українського політичного життя. На його думку, реакція України повинна бути суто на дипломатичному й інституційному рівнях – мають надійти запити до грузинських колег і мають бути отримані відповіді, проте сваритися через цей арешт у жодному разі не слід.

Схоже, саме таку лінію поведінки й обрали українські дипломати, а тому, переконаний, що ця подія не матиме суттєвого впливу на україно-грузинські відносини, а якщо й матиме, то швидше позитивний, адже Україна з цим арештом водночас позбулася суттєвого подразника у наших міждержавних стосунках”,– зазначив Сінченко.

Що стосується заяв Зеленського – це було очікувано, враховуючи його риторику про те, що Україна допоможе будь-якому своєму громадянину за кордоном, що опинився в біді. Чи чекати якихось рішучих дій? Навряд чи. Занадто свіжими в пам’яті виглядають останні події, пов’язані з Саакашвілі.

Людина-оркестр, прорвав кордон і став приводом для мемів через ситуацію зі стоянням на даху. І влада це теж пам’ятає. І вони знають, що стосовно нього будь-яка ситуація може перетвориться на медійний фарс,– пояснив політолог Андрій Сухраков.