“Зеленський сьогодні, у вихідний, скликає РНБО — ймовірно, через надзвичайну ситуацію в енергетиці: газ дуже дорогий і невідомо, чи вистачить його, вугілля в дефіциті, ціни вище 200 доларів і на електростанціях його залишилося буквально на кілька днів, де купувати — невідомо”, — зазначив політолог.

Олексій Голобуцький додає, деякі джерела припускають, що ситуація, що склалася стане причиною не так “ввести надзвичайні заходи для полегшення ситуації”, як просто переділити ринки на користь наближених до Банкової людей. І саме це планують обговорювати сьогодні: кого, скільки і як.

“Підсумок: не буде ні газу, ні електрики, ні тепла, ні цін. Ця зима буде дуже темною і холодною. Залишається лише триматися”, — зазначив політолог.

Засідання РНБО заплановане на 16.00 за київським часом. Відбутися воно повинно в Офісі президента. Цікаве воно ще й тим, чи прийде сьогодні на Банкову колишній спікер Верховної Ради Дмитро Разумков, указ про виведення якого зі складу РНБО на сайті президента поки так і не з’явився.

Окрім того, блогер Євген Прокопишин зазначає, що «ОП, КМ і ВР обговорюють можливість «заморозити» на кілька місяців ринок газу в Україні і повернути тимчасове регулювання — змусити УСІ газовидобувні компанії продавати газ по собівартості плюс невеличка націнка (максимум 7 грн/куб), а не по 40-50 грн/куб, як вони це роблять зараз просто знищуючи економіку користуючись ринковими правилами, на яких немає ніяких обмежень — все це через енергетичну кризу в Європі. Прийняти таке рішення можуть уже в цьому місяці».

У цей же час політолог Володимир Фесенко також зробив заяву щодо “надзвичайної ситуації” в деяких регіонах та ціни на газ.

«Заступник голови Офісу Президента України Кирило Тимошенко спростував цю інформацію і заявив, що жодних проблем з газом немає. Після цього в НАК «Нафтогаз України» заявили, що пропонують бюджетним та релігійним організаціям середньострокові контракти із фіксованою ціною на газ – 13,7 гривні за кубометр (із транспортуванням та ПДВ – 16,8 гривні). Голова правління “Нафтогазу” Юрій Вітренко зазначив, що “бюджетні організації можуть купувати газ у будь-яких постачальників. Але сьогодні значна частина постачальників або пропонує місячну ціну на газ на рівні 30-45 грн за кубометр, або ж взагалі відмовляється від зобов’язань за вже укладеними контрактами з нижчою ціною. Нафтогаз виходить на ринок із пропозицією фіксованої ціни на наступні 15 місяців, на рівні, яка більш в два рази нижче поточної місячної ціни», – наголосив політолог.

І одразу ж задався питанням, «як все це пояснити?».

«Насправді, дійсно проблема не в нестачі газу, а в ціні на газ. Іде жорстка тактична боротьба навколо ціни на газ для бюджетних установ. Меморандум між НАК «Нафтогаз України», центральною та місцевою владою про врегулювання проблемних питань у сфері постачання тепла та гарячої води у прийдешньому опалювальному сезоні було підписано. Але це загальна рамка. А про конкретну ціну ще треба домовитись. І тут почалися тактичні ігри. З’ясувалося, що значна частина бюджетних установ та організацій комунальної сфери в деяких регіонах ще не уклали договорів на постачання газу в нових умовах. А для зниженої ціни потрібна спеціальна процедура. НАК «Нафтогаз України» теж не дуже поспішав, чекав коли до нього почнуть звертатись. Це мені дуже нагадує сюжет з теорії ігор, який називається «дохле курча». Два автомобілісти женуть назустріч один одному. Програє той, хто перший злякається. Так і в нинішній ситуації з газом. Місцева влада тисне і на центральну владу і на НАК «Нафтогаз України», зокрема і заявами про «надзвичайний стан», щоб отримати газ за меншою ціною», – пише Фесенко.

Джерело